Πολιτιστικό πρόγραμμα σχολικών δραστηριοτήτων «Αρχαίο Θέατρο»

Κατά το σχολικό έτος 2018-19 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας το πρόγραμμα σχολικών δραστηριοτήτων με τον τίτλο «Το αρχαίο θέατρο: από το χθες στο σήμερα». Συνολικά συμμετείχαν σε αυτό 28 μαθητές και μαθήτριες της Γ’ Γυμνασίου. Το πρόγραμμα είχε πολύ μεγάλη απήχηση στους μαθητές και κινητοποίησε ιδιαίτερα το ενδιαφέρον τους. Μέσω της συμμετοχής στο πρόγραμμα οι μαθητές γνώρισαν, κατανόησαν και μελέτησαν ιστορικά στοιχεία, έννοιες και ορολογίες σχετικές με το αρχαίο θέατρο. Οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με τον ελληνικό πολιτισμό, εκτίμησαν την αξία των μνημείων στη ζωή τους και συνειδητοποίησαν τη σπουδαιότητα του ελληνικού πολιτισμού. Οι μαθητές δούλεψαν συλλογικά, με όρεξη και συγκέντρωσαν πλούσιο υλικό. Στις 23 Μαΐου 2019 παρουσιάστηκε από τους μαθητές το πρόγραμμα σε μορφή power point. Υπεύθυνοι του προγράμματος ήταν οι καθηγητές Ιωάννα Κωτσοπούλου, Μαρία Δούιτση και Θεοδώρα Λάμαρη.

Το αρχαίο θέατρο από το χθες στο σήμερα