Πολιτιστικό πρόγραμμα σχολικών δραστηριοτήτων UNESCO

Κατά το σχολικό έτος 2018-19 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας το πρόγραμμα σχολικών δραστηριοτήτων με τον τίτλο «Ταξίδι στα μνημεία παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς της UNESCO στην Ελλάδα». Το πρόγραμμα αγκαλιάστηκε από τους μαθητές με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον. Συνολικά συμμετείχαν σε αυτό 28 μαθητές και μαθήτριες της Γ’ Γυμνασίου. Μέσω της συμμετοχής στο πρόγραμμα οι μαθητές ενεπλάκησαν δυναμικά στο περιεχόμενο των εννοιών της παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς και του μνημείου. Γνώρισαν, κατανόησαν και μελέτησαν ιστορικά στοιχεία, έννοιες και ορολογίες σχετικές με τα μνημεία παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς της UNESCO. Ήρθαν σε επαφή με τον ελληνικό πολιτισμό, εκτίμησαν την αξία των μνημείων στη ζωή τους και συνειδητοποίησαν τη σπουδαιότητα του ελληνικού πολιτισμού. Στις 23 Μαΐου 2019 παρουσιάστηκε από τους μαθητές το πρόγραμμα σε μορφή power point. Υπεύθυνοι του προγράμματος ήταν οι καθηγητές Αναστασία Δαμπάλη, Μαρία Φίσκα και Ηλίας Κεραμιτσής.

Ταξίδι στα μνημεία παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς της UNESCO