Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού 2022

hour-of-code-logoΗ Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού είναι μια πρωτοβουλία βάσης που έχει ως στόχο να κάνει τον προγραμματισμό και τον ψηφιακό γραμματισμό προσιτό σε όλους, με διασκεδαστικό και ενδιαφέροντα τρόπο.

Στα πλαίσια του εορτασμού της “Ευρωπαϊκής εβδομάδας προγραμματισμού 2022, 8-23 Οκτωβρίου 2022, ο όμιλοςΠόλος εκπ/κης καινοτομίας ΤΠΕ Φλώρινας”επισκέφτηκε το 3ο Γυμνάσιο Φλώρινας. Τη δράση συντόνισαν οι εκπαιδευτικοί του ομίλου Σωτήρης Γεωργίου, και η Σπέρκου Άννα καθ. Πληροφορικής του σχολείου στις 06-12-2022 την 3η και 4η ώρα του ωρολογίου προγράμματος στην ώρα της πληροφορικής και συγκεκριμένα στους μαθητές του τμήματος Α3.

Σκοπός της δράσης είναι να απομυθοποιήσει τον “κώδικα”, να δείξει ότι ο καθένας μας μπορεί να μάθει τα βασικά και να διευρύνει τη συμμετοχή στον τομέα της επιστήμης των υπολογιστών.