Μαθητές σε ρόλο διπλωμάτη

Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά το 3ο Γυμνάσιο συμμετέχει στην Πανελλήνια μαθητική προσομοίωση των επιτροπών του ΟΗΕ για τα ανθρώπινα δικαιώματα που πραγματοποιήθηκε στη Θεσσαλονίκη στις 14 -16 Δεκαμβρίου 2018. Πολλά συγχαρητήρια στις μαθήτριες της Γ΄ τάξης Δεσποτάκη Θώμη που συμμετείχε στην «Επιτροπή για την καταπολέμηση της βίας κατά των γυναικών»,  εκπροσωπώντας το Περού, και Σαπαλίδου Παυλίνα που συμμετείχε στην «Επιτροπή για το δικαίωμα στην ισότιμη εκπροσώπηση των φύλων», εκπροσωπώντας το Νεπάλ. Την προετοιμασία των μαθητριών  ανέλαβε η εκπαιδευτικός του σχολείου Καραγιάννη Χριστίνα. Στην προσομοίωση συμμετείχαν περισσότεροι από 400 μαθητές δημόσιων και ιδιωτικών σχολείων από την Ελλάδα, την Κύπρο και την Ομογένεια.

received_618570388599263